Blöf olmasa, poker poker olmazdı; bu nihai aldatmacadır. Pokerden alabileceğiniz en büyük hislerden biri, rakibinizin kazanması gereken büyük bir potu almasından kaynaklanır.

Ne sıklıkla blöf yapmalısınız?

Amatör bir oyuncuya veya pokere yeni başlayan birine Texas Hold’em’in temel yönlerinin ne olduğunu sorarsanız , rakiplerinize blöf yapmanın oyunu yenmek için ne kadar önemli olduğunu açıklayacaklarından çok emin olabilirsiniz. Ancak bu aslında gerçeklerden uzaktır. Poker oyunlarını blöf yapmaya gerek kalmadan yenmek mümkündür.

Pokerin amacı para kazanmaktır, bu kadar basit. Yani asla blöf yapmasaydınız, yine de para kazanabilirsiniz. Bu şekilde düşün; 6 kişilik bir masada oturuyorsanız, her oyuncunun iyi veya kötü kartları alma konusunda eşit şansı vardır. Basit matematiğe göre her oyuncunun her 6 elde en iyi 1 eli olmalıdır, bu nedenle tüm oyuncular aynı standartta olsaydı, uzun vadede kimse kaybetmez ve kimse kazanamazdı.

Blöf Nedir?

Blöf’ü en sade halde şu şekilde açıklayabiliriz. Eliniz’de olmayan bir kart yada kartlar varmış gibi hareket etmektir.

Pokerde iyi blöf durumları

Son pozisyondayken. Son pozisyondaysanız , masanın herhangi bir yerinden daha başarılı blöf yapma yeteneğine sahipsiniz. En son oyuncuysanız ve rakipleriniz sizi kontrol ettiyse, bu bir zayıflık işaretidir. Bu, bahse girmek ve potu kazanmak için mükemmel bir fırsat.

Flop öncesi yükselttiyseniz. Ön flopu yükseltirseniz ve ardından flopu kaçırırsanız, yine de potu kazanabilirsiniz. Bir devam bahsi yaparsanız , rakibinizin en azından üst çift veya orta çifte ulaşmadıkça görmesi olası değildir.

Küçük yığınlara karşı. Rakibiniz küçük bir desteye sahipse, flopu sert bir şekilde vurmadıkça bir yükseltme çağıramazlar. Ancak dikkatli olmalısınız, çünkü kısa bir destenin bahse girdiğinizde basitçe çağırması nadir olacaktır, ya katlanacak ya da itilecektir. Yine bu, pratik yapmanın mükemmelleştiği yerdir ve rakibinizin istif boyutuna göre itmekten daha fazla pas geçme olasılığının ne olduğunu bilirsiniz .

Berabere bittiğinde. Elinizde eliniz yoksa, ancak düz veya floş gibi bir çekilişteyseniz, yarı blöf denen şeyi başlatabilirsiniz . Potu orada indirmeyi umuyorsunuz, ancak çağrılırsanız, sonraki kartlar elinizi geliştirirse eli kazanma şansınız hala var. Ancak yeniden yükseltirseniz, aramak için doğru pot oranlarını almadığınız sürece eli bırakmaya hazır olun.