Poker stratejisi , oyuncuların pokerdeki eylemlerini tanımlayan bir dizi seçenektir . Bir poker oyununda kârı en üst düzeye çıkarmak için bir planı ana hatlarıyla belirtir. Poker stratejilerinin özellikleri, pokerin kusurlu bilgi ve şans unsuru gibi oyun teorik özelliklerinden etkilenir . Sonuç olarak, karma stratejiler , aldatma yöntemleri ve olasılıksal değerlendirmeler, etkili poker stratejilerinin ortak özellikleridir.

İyi düşünülmüş bir poker stratejisinin ayrıntılılığına bir örnek, rakiplerin sayısı, masadaki pozisyon gibi dikkate alınması gereken çok sayıda faktöre yansıyan, tek bir poker elindeki bir kararın karmaşıklığıdır. rakiplerin oyun tarzları ve oyuncunun kendi oyun tarzına ilişkin algıları, önceki hareketleri, pot boyutu, yığın boyutu ve turnuvanın aşaması gibi diğer bazı durumlar.

Belirli stratejilerin uzun vadede daha başarılı olduğu kanıtlandı. Bu, ABD’deki çevrimiçi pokerin yasallığı tartışmasının konusu olan, becerinin pokerde önemli bir rol oynadığı görüşünü haklı çıkarmaktadır.

2015 yılında, teke tek limit Hold’em’in (iki oyuncu tarafından oynanan bahis yapısında kısıtlamalara sahip bir Texas Hold’em çeşidi) esasen çözüldüğü, yani bir Nash dengesinin yeterli bir yaklaşık değerinin hesaplandığı açıklandı. Bu, temelde bir bilgisayar tarafından çözülen, insanlar tarafından oynanan ilk kusurlu olmayan bilgi oyunu.